Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Wielka Brytania prezentuje nowy myśliwiec Tempest

2018-07-16 Wielka Brytania prezentuje nowy myśliwiec Tempest

Nowy brytyjski myśliwiec 6. generacji ma mieć możliwość lotu zarówno załogowego jak i bezzałogowego.


Pierwszy prototyp BAE Tempest oblatany ma być do 2025 roku (grafika: BAE Systems)

Makietę nowego, brytyjskiego myśliwca następnej generacji zaprezentowano podczas odbywających się targów Farnborough 2018.

Nowa maszyna wejść ma do służby od 2035 roku. Zastąpić ma obecnie używane samoloty Eurofighter Typhoon. Ma mieć możliwość lotu zarówno załogowego jak i bezzałogowego.


Przyszłe systemy w kokpicie (grafika: BAE Systems)

Oprócz klasycznych rakiet na pokładzie samolotu będzie mogła się znaleźć broń kinetyczna. Bardzo prawdopodobne, że do samoobrony samolot wyposażony będzie w broń laserową o ukierunkowanej energii. Przenosić będzie mógł także małe drony mogące operować w chmarze.

Sterowanie systemami umożliwiać będę w pełni konfigurowalne wirtualne kokpity, z zaawansowanymi interfejsami człowiek-maszyna, w tym śledzeniem oczu i sterowaniem gestami.

System walki powietrznej będzie współpracował z szeroką gamą innych cywilnych i wojskowych platform i usług w przestrzeni powietrznej, lądowej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej.


Brytyjski minister obrony Gavin Williams prezentuje konstrukcję

Wiadomo na razie, że Brytyjczycy zainwestują w projekt 2 mld funtów. Szukają innych państw chętnych do przystąpienia do prac nad myśliwcem i jego finansowania. Wśród wstępnie zainteresowanych państw Brytyjczycy wymieniają Szwecję i Japonię.

Nowa konstrukcja będzie konkurencją dla nowego myśliwca rozwijanego wspólnie przez Niemcy i Francję.

Nazwa konstrukcji nawiązuje do myśliwca Hawker Tempest używanego podczas II wojny światowej.

Wielka Brytania nie zbudowała własnego myśliwca od lat 60. XX wieku. Pomagała jednak w opracowaniu i zbudowaniu amerykańskiego myśliwca stealth F-35. Największy brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems odpowiedzialny był za około 15% prac nad tym odrzutowcem.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: