Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Trudelturm

2022-04-24 Trudelturm

Co łączy okładkę najnowszego albumu zespołu Rammstein oraz lotnictwo? Niecodzienna 20-metrowa wieża w Berlinie o jajowatym kształcie.


Niecodzienna budowla ozdabia okładkę "Zeit" - najnowszego albumu muzycznego zespołu Rammstein którego premiera planowana jest na 29 kwietnia 2022 roku

Zbudowana z żelbetu wieża ma 20 m wysokości, maksymalną średnicę około 12 m. Średnią grubość ścian wynosi 0,30 m.

Trudelturm (z niem. Trudel to wir, Turm zaś to wieża), bo tak się nazywa ta budowla, mieścił w swoim wnętrzu tunel aerodynamiczny.


Schemat wnętrza (grafika: Jahrbuch 1942 der Deutschen Akademie der Luftfahrtforschung_

Tunel wybudowany został w Berlinie kilka lat przed 2 wojną światową przez Niemiecki Instytut Lotnictwa (niem. Deutsche Versuchsanstalt für Luftfahrt, w skrócie DVL), poprzednika dzisiejszej niemieckiej agencji aeronautyczno-kosmicznej DLR.

Służył on do symulacji korkociągów. Precyzyjnie wykonane modele samolotów umieszczane były w pionowym strumieniu powietrza poruszającym się od dołu do góry wieży.

Prędkość przepływu strumienia można było tak regulować, aby dostosować go do prędkości opadania modelu. W ten sposób badany model unosił się na wysokości stanowiska obserwacyjnego i mógł być filmowany przez kamery o dużej prędkości. Badania te pozwoliły lepiej zrozumieć wpadanie i zachowanie się samolotów w korkociągu, przyczyniły się zatem do poprawy bezpieczeństwa w lotnictwie.


Trudelturm w zimowej scenerii (grafika: Andreas Pohl, DLR (CC))

Trudelturm powstał na terenie dawnego, nie istniejącego już lotniska Berlin Johannisthal w berlińskiej dzielnicy Adlershof jako cześć ośrodka badań lotniczych. Wieża stanowi dziś zabytek techniki. Jest obecnie częścią Aerodynamischer Park (pol. Park Aerodynamiczny) na terenie kampusu Adlershof berlińskiego Uniwersytetu Humboldta. Stoi obok dużego tunelu aerodynamicznego o długości 130 m i średnicy 13 m, pochodzącego z tego okresu.


Aerodynamischer Park w Berlinie (grafika: Rainer Halama, Wiki (CC))

Niestety wewnętrzne instalacje tunelu w wieży nie zachowały się do dziś.

Wieżę można zobaczyć także w filmie science fiction Aeon Flux.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: