Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Rekordowy balon Red Bull Stratos gotuje się do startu

2012-10-03 Rekordowy balon Red Bull Stratos gotuje się do startu

Balon Red Bull Stratos czeka już na dogodne warunki pogodowe, aby móc wystartować.

Na Red Bull Stratos austriacki skoczek spadochronowy Felix Baumgartner chce pobić rekord świata w wysokości lotu balonem oraz skoku spadochronowego z niego. Ma zamiar bowiem wyskoczyć z niego z wysokości ponad 36 km. W powietrzu Felix Baumgartner chroniony będzie wyłącznie przez kombinezon kosmiczny.

Dotychczasowy rekord wynosi 31 333 m. Został on ustanowiony ponad 50 lat temu w ramach programu Excelsior. Ustanowił go Joseph Kittinger w 1960 roku.

Start balonu statosferycznego odbyć się ma 8 9 października 2012 roku o godzinie 14 czasu polskiego niedaleko Roswell w Stanach Zjednoczonych. Przygotowania trwają.

Wysoki na 55 pięter stratosferyczny balon Red Bull Stratos to największy balon jaki zbudowano.


Porówanienie balonów programu Red Bull Stratos ze zwykłym balonem oraz balonem Excelsior dotychczasowego rekordu ustanowionego przez Josepha Kittingera w 1960 roku (grafika: Red Bull Stratos)

Misja ma nie tylko wymiar bicia rekordów. Przynieść ma pożytki także dla społeczności naukowców - pomóc ma w rozwoju nowej generacji skafandrów kosmicznych o zwiększonej mobilności i widoczności. Wspiera także rozwój systemów spadochronowych. Dzięki zdobyty doświadczeniom być może uda się opracować także sprzęt mogący ratować kosmonautów przy ich awaryjnym sprowadzaniu z kosmosu.

Być może, podczas spadku swobodnego, Baumgartner stanie się także pierwszą osobą, która przekroczy swoim ciałem prędkość dźwięku.

Przed obecnym lotem rekordowym Austriak odbył już z powodzeniem kluczowe skoki testowe w marcu (z wysokości ponad 21 km) i w lipcu 2012 roku (z ponad 29 km).


Lot testowy z lipca 2012 (grafika: Red Bull Stratos)

"Jestem gotów" - powiedział Felix Baumgartner, który wraz z zespołem Red Bull Stratos już od ponad pięciu lat przygotowuje się do skoku z granic przestworzy.

Przebieg misji Red Bull Stratos, a także całą procedurę naziemną związaną z pompowaniem stratosferycznego balonu będzie można śledzić na żywo:

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: