Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Na Mazowszu powstało laboratorium dronów

2022-05-19 Na Mazowszu powstało laboratorium dronów

Na lotnisku w Przasnyszu na północ od Warszawy otwarte zostało laboratorium badań nad dronami.


Laboratorium dronów w Przasnyszu stanowi część Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej (grafika: gov.pl)

"Otwarcie ośrodka jest olbrzymim sukcesem, wpisującym się w realizację aktualnej strategii Politechniki Warszawskiej. Dzięki współpracy z władzami samorządowymi, administracją rządową oraz wykorzystaniu środków Unii Europejskiej mamy możliwość prowadzenia unikalnych i bardzo potrzebnych badań. Drony to dziś stały element naszej rzeczywistości, a ich rola - także ze względu na sytuację międzynarodową - będzie wzrastać. Cieszę się, że Politechnika Warszawska jest liderem w tej dziedzinie i gratuluję sukcesu wszystkim zaangażowanym w powstanie laboratorium." - powiedział prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej.


Oficjalne otwarcie (grafika: Politechnika Warszawska)

Przasnysz to kilkunastotysięczne miasteczko położone na północnym Mazowszu, około 90 km od Warszawy. Na tamtejszym lotnisku stworzonych zostało łącznie 9 laboratoriów i warsztatów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie.

Nowe laboratorium stanowi jeden z elementów projektu "Terenowy poligon badawczo-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim", realizowanego przez Politechnikę Warszawską na terenie lotniska w Przasnyszu. Będzie jednym z pierwszych ośrodków testowych przeznaczonych do technologii bezzałogowych, które utworzą sieć poligonów technologii autonomicznych.


Ośrodek w Przasnyszu ma się stać krajowym centrum kompetencji w obszarze wykorzystania dronów na potrzeby rolnictwa i leśnictwa (grafika: Politechnika Warszawska)

Powstało również centrum obliczeniowe i system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne. Dzięki temu Przasnysz jest pierwszym na świecie miastem, którego przestrzeń powietrzna jest monitorowania za pomocą tej technologii.

Koszt inwestycji wyniósł 33 mln zł, w tym 24 mln zł to aparatura badawcza. Budowa laboratorium została współfinansowana ze środków z Unii Europejskiej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: