Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Google rezygnuje z dronów dostarczających Internet

2017-02-07 Google rezygnuje z dronów dostarczających Internet

Bezzałogowe drony Google o rozpiętości większej niż większość samolotów pasażerskich z wysokości 20 km miały dostarczać Internet na całym świecie.

W 2014 roku Google przejęło amerykańską firmę Titan Aerospace. Rozwijała ona obrzymie stratosferyczne drony zasilane energią słoneczną, które miały mieć możliwość latania miesiącami.


Prezentacja firmy Titan Aerospace z 2013 roku

Drony dostarczać miały Internet oraz dodatkowo robić zdjęcia lotnicze. Dostęp do Internetu oferowany miał być szczególnie w wiejskich i odległych częściach świata, tam gdzie inne sposoby podłączenia do sieci są nieopłacalne lub niemożliwe.


Google pracowało nad dronem Solara 50, który latać miał w stratosferze na wysokości 20 km (grafika: Titan Aerospace)

Dane techniczne Solara 50:

  • rozpiętość: 50 m
  • długość: 15,5 m
  • masa: 159 kg
  • ładunek: 32 kg
  • pułap: 20 km
  • prędkość: 104 km/h
  • zasilanie: 3 000 paneli słonecznych, 7KW

Niestety tworząc drona wciąż napotykano na spore problemy techniczne. Co więcej prototypowy dron rozbił się w 2015 roku. W wyniku utracenia kontroli nad dronem zwiększył on prędkość co spowodowało urwanie się skrzydeł. Zapewne kraksa nie pozostała bez wpływu na decyzję o zakończeniu prac.

Po wstrzymaniu prac 50 pracowników Projektu Titan zostało włącze do innych projektów badawczych w ramach działu rozwojowego Google X.

W jego ramach Google nadal inwestuje w Projekt Loon. Są to okrążające świat bezzałogowe balony oferujące dostęp do Internetu.

Nie zaprzestano także prac na Projektem Wing w ramach którego opracowywane są drony dostawcze. Małe bezzałogowe drony mające dostarczać paczki i przesyłki mają zrewolucjonizować transport w przyszłości.


Video pokazujące testy dostawczych dronów na wiejskich obszarach Australii

"Porównując, na tym etapie ekonomiczna i techniczna wykonalność Projektu Loon jest znacznie bardziej obiecującą drogą włączenia w sieć wiejskich i odległych części świata." - powiedział Jacquelyn Miller z działu Google X.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: