Aeronautyka.pl |
||
Nowości Aeronautyka |
Aeronautyka.pl > Google kończy z balonami internetowymi Loon 2021-01-22 Google kończy z balonami internetowymi LoonPo dekadzie rozwoju Google spuszcza powietrze z projektu Loon. Stratosferyczne balony dostarczające Internet z nieba okazały się za trudne w sterowaniu i nieopłacalne.Loon to bezzałogowe balony Google unoszące się w stratosferze, które zapewniały dostęp do Internetu - szczególnie w odludnych, trudno dostępnych rejonach Ziemi.
Projekt Loon rozpoczęty został w 2011 roku. Zaprezentowany publicznie zaś w czerwcu 2013 roku. Po okresie testowym rozwinięto go do usługi pilotażowej. Docelowo w wersji komercyjnej w powietrzu znajdować się miały setki takich balonów tak, aby pokryć zasięgiem duże obszary Ziemi.
Pojedynczy polietylenowy balon wypełniony helem zapewniał dostęp do Internetu na obszarze o promieniu 40 km. Sprzęt sieciowy pod balonem zasilany był panelami słonecznymi i dawał Internautom na Ziemi dostęp do Internetu w technologii LTE. "Niestety, pomimo przełomowych osiągnięć technicznych zespołu w ciągu ostatnich 9 lat - dokonania wielu rzeczy, które wcześniej uważano za niemożliwe, takich jak precyzyjna nawigacja balonów w stratosferze, stworzenie sieci mesh na niebie czy opracowanie balonów, które mogą wytrzymać trudne warunki panujące w stratosferze przez ponad rok - droga do komercyjnej rentowności okazała się znacznie dłuższa i bardziej ryzykowna, niż zakładano." - poinformował Astro Teller, szef działu rozwojowego Google X. Za trudne okazało się utrzymywanie pozycji balonów nad danym obszarem. Do utrzymania pozycji balony mogły wznosić się lub opadać, aby korzystać z wiatrów, aby znaleźć się w pożądanym miejscu. Robiły to automatycznie na podstawie m.in. danych o wiatrach z serwerów amerykańskiej agencji meteorologicznej NOAA.
System Loon stanowić miał alternatywę dla kładzenia drogich światłowodów, stawiania masztów telefonii komórkowej czy też wysyłania satelitów zapewniających łącze satelitarne. Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że w końcu z nimi przegrały. Przykładowo w Kenii, gdzie usługa działała pilotażowo i Google zapowiadało komercyjny start, dostęp do Internetu ma już aż 87% ludności (2020). 99% użytkowników telefonii komórkowej w Kenii korzysta z Internetu.
Projekt będzie zamykany stopniowo. W ciągu najbliższych miesięcy większość zespołu Loon przejść ma do innych projektów Google, Google X czy firmy-matki Alphabet. Zamknięte zostaną placówki projektu w USA (centrala Mountain View w Kalifonii + Winnemucca w Newadzie), Kenii oraz Puerto Rico.
Niektóre technologie z projektu Loon wykorzystane mają być w innych miejscach. Przykładowo łączność laserowa o wysokiej przepustowości (20Gbps+), która została przetestowana do przesłania danych pomiędzy balonami Loon, jest już niewykorzystywana w Taara, innym projekcie Google X.
Wsparcie
|