Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > ALAADy

2020-01-19 ALAADy

ALAADy to budowany niemiecki dron transportowy.


Wizualizacja drona transportowego ALAADy (grafika: DLR)

Prace nad koncepcją drona ALAADy (Automated Low Altitude Air Delivery) rozpocząły się w 2016 roku. Prowadzi je niemiecka agencja lotniczo-kosmiczna DLR. Jest to autonomiczny i bezprzewodowy dron mający odbywać loty na małych wysokościach, poniżej 150 metrów. Transportować ma kilkusetkilogramowe ładunki na odległość 500 km.

Aby przewóz tak dużych ładunków był możliwy i bezpieczny konstruktorzy przejrzeli najlepsze możliwe konfiguracje statków powietrznych. Pod względem osiągów i charakterystyki lotu towarowego przebadano układy statków powietrznych bazujące na skrzydłach stałych i obrotowych.


Wizja niemieckiego drona transportowego

Jako najbardziej odpowiedni układ do stawianych zadań wybrano autożyro. Ma on szczególną cechę - w przypadku awarii swobodnie obracający się rotor umożliwia miękkie lądowanie, niczym spadochron.

O ile układ konstrukcyjny jest typowy dla autożyro to największe wyzwanie stanowiło oprogramowanie umożliwiające automatyczny i bezzałogowy lot. Aby zapewnić niezawodność zdecydowano się zainstalować kilka komputerów, zamiast jednego i pogrupować zadania według ich znaczenia dla lotu.

Kolejnym krokiem było stworzenie ALAADy Demonstrator. Jest to latający prototyp drona w jego oryginalnym rozmiarze. Wzbił się on już w powietrze. Jego konstrukcja bazuje na autożyro firmy AutoGyro z Hildesheim, model MTOfree. Posiada on silnik spalinowy Rotax, który wytwarza niezbędny napęd o mocy 100 KM. Płat nośny to winik o średnicy 8,4 m. Nie jest napędzany w locie, kręci się pod wpływem ruchu w przód wytwarzając siłę nośną.


Pierwszy lot protoptypu

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: